piątek, 22 kwietnia 2016

Nic wyraźnie nie zaznaczy linii trawy ewentualnie rabaty jak małe żywe plot.

Niezwykle wysokie, albowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , zasną w razie potrzeby zasłania sąsiednie domy a także ulice. Żeby zrobić taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka ponadto dostarcza orzeszki. Gdy wolimy ażeby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj rosłe a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z limaku powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, że kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Nic wyraźnie nie zaznaczy linii trawy bądź kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i kwiaty nie zawsze potrafią dobrze rosnąc w wskazanych terenach, małe krzewy potrafią utrzymać zielone bogactwo w ryzach ewentualnie osłonią gołe place ziemi. Porządnie przycięty miniaturowy żywopłot już sam zresztą robi za ozdobę ogródka. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna tylko ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je małe jabłuszka, które można wykorzystać na konfitury.

Niewysokie względnie rosłe zielone ploty można uzyskać z krzewów iglastych.

Niestety, drzewa z tej klasy są znacznie bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej znosi brak słońca cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta a także trzeba go obcinać, aliści jego przemianę Fastigiata Robusta jest dozwolone pościć bez pomocy.Będzie błyskawicznie kiełkował a uratuje kolumnowy kształt.

Gdyby wasz zaułek jest nadzwyczaj ciemny, wskazane jest aby żywy palisada rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre spośród cienioznośnych modeli maja odmiany o jasnych lub tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr banalny Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w największym stopniu wymowne w słońcu, jakkolwiek nawet w śladzie listowie ostają całkiem jasne, nieomalże oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz