wtorek, 24 maja 2016

Trwałe płoty drewniane

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Nieadekwatnie konserwowane ogrodzenia z drewna w mgnieniu oka się psują oraz mogą nieodwołalnie zgubić swój dotychczasowy wdzięk i właściwości. Decydując się na zastosowanie drzewa na ogrodzenie pożądane byłoby poznać typy pielęgnacji i pielęgnacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas zdołamy cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Wszystkie prace konserwujące płot z drzewa trzeba rozpocząć od poprawnego i dokładnego przygotowania materiału na płot, gdyż od tego zależy rezultat końcowy naszych robót. Przed zastosowaniem produktów do ochrony i dekoracji ogrodzeń z drewna kluczowe jest weryfikacja, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie dźwiga śladów biokorozji. Nie prędzej niż po zwieńczeniu obróbki drewna na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, zwłaszcza w przypadku gołego drzewa ogrodzeniowego, winniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu fachowego, który chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robakami. Podczas gdy asekurujemy już nasze ogrodzenie przed postępem biokorozji, należy nanosić następne preparaty, które konserwują je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli chcemy zdołać zachować naturalny kolor drzewa naszego płotu, winniśmy zastosować achromatyczny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu ustalonego koloru, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący lub lakierobejcę.

W pierwszym wypadku środek konserwujący wsiąknie w drewno, zakonserwuje ogrodzenie od wewnątrz, lecz nie stworzy na jego powierzchni profilaktycznego filmu. Konserwowane w ten sposób ogrodzenie pozostanie matowe oraz przyjemne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej ochronie płotu, powinniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki skuteczniej niż w wypadku impregnatu konserwuje ogrodzenie przed ujemnym wpływem warunków atmosferycznych.

Jak widać aby płoty z drewna były trwałe należy poświęcić im dużo uwagi oraz opieki.

Zupełnie inaczej jest w przypadku płotów wykonanych z plastiku. Ów wersja ogrodzeń jest w całości wytrzymała na czynniki atmosferyczne dzięki czemu nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia plastikowe nie ulegają także biokorozji skutkiem tego służą swoim posiadaczom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz